Yaş, daha iyi işitmenin
önünde bir engel değildir1

İşitme kaybı yaygın görülse de tedavi edilebilir

65 yaşın üzerindeki her üç kişiden biri, ailesi ve arkadaşlarıyla iletişimini etkileyecek düzeyde işitme kaybı yaşamaktadır2. Bilinenin aksine, yaşlandıkça işitme yetimizi kaybetmek her zaman kaçınılmaz bir durum değildir. İşitme cihazlarının artık yeterli olmadığı durumlar da dahil olmak üzere kanıtlanmış tedaviler mevcuttur.

İlerleyen yaşla birlikte işitme kaybı: Kulağa kaçınılmaz bir durum gibi geliyor, öyle değil mi?

Koklear implantların sadece gençler tarafından kullanılabilir olduğu düşüncesi, yanlış ve yaygın kanılardan biridir. Gerçekte ise koklear implantlar birçok yaş grubundaki bireyler için etkilidir.

Margaret
"İşitme dünyasının kapılarını yeniden araladım. Eski halime döndüm."

Margaret, koklear implant kullanıcısı, İskoçya

İyi işitmek, sağlıklı bir yaşlanma süreci için olmazsa olmazdır2

İşitme ve sağlıklı yaşlanma süreci arasındaki, önemli köprünün altını çizen dünya çapında bir araştırma3, işitmenin genel sağlık ve mutluluğu nasıl etkilediğine dair görüşlerimizi desteklemektedir.

İnsanlar işitme kaybının şunlara yol açabileceğini düşünüyor:

Önemli bir sağlık sorunu

Yakın bir aile ferdi işitme kaybı yaşamış her 10 kişiden yaklaşık 9’u, sevdikleriyle iletişiminin etkilendiğini söylüyor4. İşitme kaybı, zaman içinde ve ağrısız bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla bu rahatsızlığın ciddiyeti genellikle göz ardı edilmekte ya da kaçınılmaz olması nedeniyle reddedilmektedir.

İşitme kaybı tedavi edilmezse insanların toplumdan izole olmasına ve yaşamlarındaki bağımsızlıklarının azalmasına neden olur. Bu da aileler ve arkadaşlar üzerinde baskıya yol açar. İşitme kaybı aynı zamanda bilişsel gerileme5, depresyon6,7 ve düşmeler8 gibi diğer ciddi sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmektedir. Bazı durumlarda, çalışmaya devam etme becerisini etkilemesi nedeniyle maddi sonuçlar da doğurabilir4.

Yaşam boyu işitme tedavisi

Birçok kişi, işitme cihazlarının artık yeterli olmadığı durumlarda diğer tedavi seçeneklerinden faydalanabileceklerinin farkında değildir.

İşitme cihazları artık yeterli olmuyorsa koklear implantlar size uygun bir çözüm olabilir. Koklear implantlar, doğrudan kokleayı uyararak, ileri düzey işitme kaybını tedavi eder.

Koklear implantların birçok durumda işitme cihazlarıyla kıyaslandığında konuşmayı algılamada daha etkili olduğu kanıtlanmıştır4 (örn. bir kafe ya da restoranda sohbet etmek, telefonda konuşmak, radyo dinlemek ve televizyon seyretmek).

Peki ya sonraki adım?

İşitme kaybı yaşamınızı etkiliyor ve sizi keyif aldığınız şeyleri yapmaktan alıkoyuyorsa tedavi seçeneklerini düşünmenin zamanı gelmiş olabilir. İşitme cihazınızdan memnun değilseniz odyoloğunuza başvurarak koklear implantın sizin için uygun bir çözüm olup olmadığını görüşün.

Bilgilendirme kitapçığını ücretsiz talep edin

REFERANSLAR

 1. Wilkerson BJ1, Porps SF, Babu SC. The Impact of Comorbidities in the Aging Population on Cochlear Implant Outcomes. Otol Neurotol. 2017 Sep;38(8):e285-e288. doi: 10.1097/MAO.0000000000001501.
 2. World Health Organization. Deafness & Hearing Loss Factsheet. Available at https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/deafness-and-hearing-loss
 3. World Health Organization. Ageing and health Factsheet. Available at https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/ageing-and-health
 4. Global state of hearing report 2019. D1591517.
 5. Livingston G, Sommerlad A, Orgeta V, Costafreda S, Huntley J, Mukadam N, et al. The Lancet Commissions: Dementia prevention, intervention, and care.
  The Lancet [serial on the Internet]. (2017, Dec 16); 3902673-2734.
 6. Hsu W, Hsu C, Wen M, Lin H, Tsai H, Hsu Y, et al. Increased risk of depression in patients with acquired sensory hearing loss: A 12-year follow-up study.
  Medicine [serial on the Internet]. (2016, Nov); 95(44): e5312.
 7. Barnett S. A hearing problem. American Family Physician [serial on the Internet]. (2002, Sep 1); 66(5): 911.
 8. Stam M, Kostense P, Lemke U, Merkus P, Smit J, Kramer S, et al. Comorbidity in adults with hearing difficulties: which chronic medical conditions are related to hearing impairment? International Journal Of Audiology [serial on the Internet]. (2014, June); 53(6): 392-401.

İşitme kaybıyla ilgili tedaviler için lütfen sağlık uzmanınızdan bilgi talep edin. Sonuçlar farklılık gösterebilir; sağlık uzmanınız sonucunuzu etkileyebilecek faktörler hakkında sizi bilgilendirecektir. Kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Ürünlerin tümü her ülkede mevcut olmayabilir. Ürün bilgisi için lütfen bölgenizdeki Cochlear temsilcisine başvurun.
Belirtilen ifadeler, bireysel görüşlerdir. Cochlear teknolojisinden faydalanıp faydalanamayacağınızı belirlemek için sağlık uzmanınıza danışın.
Cochlear, Hear now. And always ve elips şekilli logo Cochlear Limited şirketinin ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır.

D1871258