Kaçırdığınız sesleri duyma vakti.

Kulak enfeksiyonlarının size engel olmasına izin vermeyin

Herkesin farklı bir hikayesi var. Belki işitme cihazlarınızı takmayı zorlaştıran bir kulak iltihabı geçirdiniz ya da işitme cihazlarınız size yeterince yardımcı olamadığı için kendinizi soyutlanmış hissediyorsunuz?

İşitme implantları normal işitme cihazlarından farklı şekilde çalışır ve durumunuza bağlı olarak, işitme performansınız ve iletişiminiz üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Hayatının büyük bölümünde kronik kulak enfeksiyonu şikayeti yaşayan Robyn, Cochlear ™Osia ® Sistemini edinmeye karar verdi. “Normal bir işitme cihazı kulağımın içini rahatsız ederken, Osia kullanırken cihazı yalnızca takıp varlığını tamamen unutuyorum.”

Daha fazla bilgi alın İşitme implantı kliniği bulun

Robyn

"Duyabilmek hayatınızı neredeyse her yönden değiştiriyor. Yalnızca insanlarla iletişim kurabilmek; bu sizi hayata geri döndürüyor."

Robyn, Cochlear Osia Sistemi kullanıcısı*

Kronik otitis media (COM) nedir?

İşitme kaybının yaygın bir nedeni, orta kulakta kronik ve akut bir enfeksiyon veya bir dizi enfeksiyon anlamına gelen Kronik Otitis Media’dır (COM). Genellikle “kronik kulak enfeksiyonu“, “akıntılı kulak” veya “akan kulak” olarak bilinir ve bazı durumlarda iletim tipi işitme kaybı olarak adlandırılan bir tür işitme bozukluğu ile sonuçlanabilir.

Kronik otitis media (COM) nedeniyle oluşan sıvı, kemiklerin (orta kulaktaki kemikler) ve kulak zarının etkili şekilde hareket etmesini önler. Tipik semptomlar arasında işitme zorluğu veya kulaklarda tıkanıklık hissi yer alır.

Kemik iletimi nedir?

İşitme yetimizi düşündüğümüzde, kulaklarımızın sesleri topladığını düşünürüz, peki sesleri kafatası üzerinden de duyabil eceği mizi biliyor muydunuz?
Kemik iletimi, ses dalgalarının kafatası aracılığıyla iç kulağa ulaşmasını tanımlamak için kullanılan terimdir.

Cochlear Akustik İmplantlar, bu kemik iletimi prensibiyle çalışır ve orta kulağı tamamen atlayarak doğrudan iç kulağa net ve canlı bir ses1 göndermek için kafatasını kullanır. Ses işlemcisi sesi alır ve bunu, dönüştürücü olarak adlandırılan bir titreşim elemanına gönderir. Kemiğe kaynaşık küçük bir implanta bağlı dönüştürücü, sesi titreşimler halinde iç kulağa gönderir. Daha sonra bunlar, beyin tarafından ses olarak yorumlanan elektrik sinyallerine dönüştürülür.

Kemik iletimi bana nasıl yardımcı olabilir?

Kemik iletiminden faydalanan Cochlear işitme çözümleri, orta ve dış kulağın sorunlu kısımlarını atlar ve sesleri doğrudan iç kulağa gönderir.

Avantajları arasında şunlar yer alır:

  • İşitme cihazlarına göre daha net ve canlı ses1.
  • İşitme cihazlarının aksine, Cochlear Kemik İletimli İşitme İmplantları kulağınızın içine yerleştirilmez. Bunun anlamı, enfeksiyonların daha hızlı iyileşmesi ve akan kulakların daha hızlı kurumasıdır.2
  • Vücudunuzun kemik aracılığıyla ses iletimi sağlamaya dair doğal yeteneğini kullanır.

Kemik iletimi yoluyla işitmenin geleneksel işitme cihazlarından farkı nedir?

Normal bir işitme cihazı sesin seviyesini arttırır ve bu sesi, normal işitme yolu üzerinden iç kulağa doğru iter.

Yani, orta kulağınızda bir sorun varsa, işitme cihazları:

  • Daha az etkili olur2
  • Kulak kanalını tıkayarak kulak enfeksiyonlarını daha da kötüleştirebilir2

Kemik iletiminden faydalanan Cochlear işitme çözümleri ise, orta ve dış kulağı atlar ve daha net ve daha canlı sesleri doğrudan iç kulağınıza gönderir.1

Kullanıcı öyküleri

Robyn, Cochlear Osia Sistemi kullanıcısı*

Robyn, işitme cihazlarının neden olduğu nükseden enfeksiyonlar nedeniyle antibiyotiklere bağımlı yaşıyordu.
Osia Sistemi, Robyn’e yeniden görüşmelere gitmesi için güven verdi ve cihazı aldıktan sonraki birkaç ay içinde yeni bir işe girdi.

 

 

Süleyman, Cochlear Baha Kullanıcısı*

Süleyman 44 yılı aşkın süredir işitme kaybı ile mücadele etti ve ona yardım edemeyen birçok işitme cihazı denedi. Cochlear Baha Sistemi kullanmaya başladıktan sonra, başka bir işitme cihazı takmayı bıraktı. Artık ailesi ve çocukları ile daha iyi iletişim kurabiliyor.

Referanslar

  1. Gustafsson J. BCDrive performance vs. conventional bone conduction transducer. Cochlear Bone Anchored Solutions AB, 629908, 2015.
  2. 2. Snik AF, Mylanus EA, Proops DW, Wolfaardt J, Hodgetts WA, Somers T, Niparko JK, Wazen JJ, Sterkers O, Cremers CW, Tjellström A. Consensus statements on the Baha system: where do we stand at present? Ann Otol Rhinol Larngol. 2005 Dec;114 (195):1-12.

İşitme kaybıyla ilgili tedaviler için lütfen sağlık uzmanınızdan bilgi talep edin. Sonuçlar farklılık gösterebilir; sağlık uz man ınız sonucunuzu etkileyebilecek faktörler hakkında sizi bilgilendirecektir. Kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Ürünlerin tümü her ülkede mevcut olmayabilir. Ürün bilgisi iç in lütfen bölgenizdeki Cochlear temsilcisine başvurun.

*Belirtilen ifadeler bireysel görüşlerdir. Cochlear teknolojisinden faydalanıp faydalanamayacağınızı belirlemek için sağlık u zma nınıza danışın.

Cochlear, Hear now. And always, Nucleus, Kanso, Baha, Osia, elips şeklinde logo ve® veya™ sembolünü bulunduran markalar, Cochlear Limited şirketinin veya Cochlear Bone Anchored Solutions AB’nin ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır (aksi belirtilmediği sürece).

D1874588 V1 2021-08 Turkish Translation of D1870210 V1 2021-05