Kaçırdığınız sesleri duyma vakti.

Kısa bir test yap

Akustik implantın sizin veya sevdikleriniz için bir çözüm olup olmadığını bilmek ister misiniz? Kısa bir işitme testi yapın*

Sessiz bir odadaki konuşmaları takip etmekte zorlanıyorum

1 ila 5 arasında değerlendirin

1
2
3
4
5
Katılmıyorum
Katılıyorum

Restoran veya iş toplantıları gibi gürültülü ortamlarda konuşmaları takip etmekte zorlanıyorum

1 ila 5 arasında değerlendirin

1
2
3
4
5
Katılmıyorum
Katılıyorum

Bir konferans salonu veya ibadethanedeki konuşmacının sesi gibi uzaktan gelen sesleri duymakta zorlanıyorum

1 ila 5 arasında değerlendirin

1
2
3
4
5
Katılmıyorum
Katılıyorum

Sesin nereden geldiğini anlamakta zorlanıyorum

1 ila 5 arasında değerlendirin

1
2
3
4
5
Katılmıyorum
Katılıyorum

Sık sık insanlardan kendilerini tekrar etmelerini istemek zorunda kalıyorum

1 ila 5 arasında değerlendirin

1
2
3
4
5
Katılmıyorum
Katılıyorum

Farklı seslerin ve gürültülerin olduğu bir ortama uyum sağlamaya çalıştığım günün sonunda kendimi yorgun hissediyorum

1 ila 5 arasında değerlendirin

1
2
3
4
5
Katılmıyorum
Katılıyorum

Bir kulağımda işitme kaybı var, diğer kulağım normal duyuyor

Evet
Hayır
Bilmiyorum

Tekrarlayan kulak enfeksiyonları nedeniyle işitme cihazı kullanamıyorum

Evet
Hayır
Bazen
Bilmiyorum
*Source: Koike, J.; Hurst, M.K.; and Wetmore, S. J. Correlation between the American Academy of Otolaryngology -Head and Neck Surgery five-minute hearing test and standard audiological data, Otolaryngology - Head and Neck Survery, Volume 111 (5), pp. 625-632.

Herkesin farklı bir hikayesi var

Belki bir sabah uyandınız ve tek kulağınızın işitmediğini fark ettiniz. Belki de bir çok farklı işitme cihazı kullanmanıza rağmen çocukluğunuzda işitme sorunları yaşadınız.

İşitme implantları normal işitme cihazlarından farklı şekilde çalışır ve durumunuza bağlı olarak, işitme performansınız ve iletişiminiz üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Yıllar boyunca işitme kaybı ile mücadele ettikten sonra Chris Cochlear™ Osia® Sistemi olmadan yaşamayı hayal dahi edemiyor.

Daha fazla bilgi alın İşitme implantı kliniği bulun

Adrian

"Sadece aynı şeyleri tekrar sormak zorunda kalmamak veya konuşmaların bazı kısımlarını kaçırmamak bile günümü daha rahat geçirmemi sağladı. Tabii ki her iki taraftan duyabilmek daha iyi işitmemi sağladı."

Adrian, Cochlear Osia Sistemi kullanıcısı

Tek taraflı işitme kaybı nedir?

Tek taraflı işitme kaybı (SSD), bir kulaktaki işitme yetisinin bir kısmının ya da tümünün kaybedilmesidir.

SSD doğuştan olabileceği gibi, aniden ya da zamanla da olabilir. Seslerin yönünü bulmayı ve gürültülü ortamlarda işitmeyi zorlaştırır. SSD ile ilişkili işitme kaybı, iç kulak veya daha nadir olarak işitme siniri doğru çalışmadığında sensörinöral işitme kaybıdır.

Tek taraflı işitme kaybı (SSD) iyileştirilemese de, her iki kulaktan da işitme becerisini geri kazandırabilen çözümler vardır.

Kemik iletimi nedir?

İşitme yetimizi düşündüğümüzde, kulaklarımızın sesleri topladığını düşünürüz, peki sesleri kafatası üzerinden de duyabildiğimizi biliyor muydunuz?
Kemik iletimi, ses dalgalarının kafatası aracılığıyla iç kulağa ulaşmasını tanımlamak için kullanılan terimdir.

Cochlear Akustik İmplantlar, bu kemik iletimi prensibiyle çalışır ve orta kulağı tamamen atlayarak doğrudan iç kulağa net ve canlı bir ses1 göndermek için kafatasını kullanır. Ses işlemcisi sesi alır ve bunu, dönüştürücü olarak adlandırılan bir titreşim elemanına gönderir. Kemiğe kaynaşık küçük bir implanta bağlı dönüştürücü , sesi titreşimler halinde iç kulağa gönderir. Daha sonra bunlar, beyin tarafından ses olarak yorumlanan elektrik sinyallerine dönüştürülür.

Kemik iletimi bana nasıl yardımcı olabilir?

Kemik iletiminden faydalanan Cochlear işitme çözümleri, işitmeyen kulağınızın bulunduğu taraftan sesleri alır ve bunları kafatasınızın kemikleri üzerinden doğrudan iç kulağa gönderir.

Avantajları arasında şunlar yer alır:

 • İşitme cihazlarına göre daha net ve daha canlı ses1
 • Gürültülü ortamlarda konuşmaların, işitme cihazlarına
  kıyasla daha iyi anlaşılması2,3
 • İki kulakla duymak, hem yakın ve uzaktaki hem de
  kafanızın etrafında oluşan sesleri tanımlamanıza
  olanak tanır.4

Kemik iletimi yoluyla işitmenin CROS işitme cihazlarından farkı nedir?

CROS (Sinyalin kontralateral iletimi) işitme cihazları, SSD için bir çözüm olabilir. CROS işitme cihazıyla her iki kulağa da bir cihaz takıyorsunuz. İşitmeyen tarafınıza yerleştirilmiş bir mikrofon, sesi işiten tarafınızdaki bir alıcıya iletir.

 

Kemik iletimiyle işitme

 • Gürültülü ortamlarda konuşmaların daha iyi
  anlaşılması2
 • Tek tarafa takılabilir
 • Sesi doğrudan iç kulağınıza gönderir

CROS işitme cihazları

 • Her iki tarafa da takılması gerekir
 • Sesi dış ve orta kulak üzerinden iç kulağınıza gönderir

Kullanıcı öyküleri

Adrian, Cochlear Osia Sistemi kullanıcısı*

Adrian, 50 yaşında bir psikiyatri hemşiresi ve tutkulu bir şarkıcı. Osia Sistemi hayatını kolaylaştırdı ve ona işinde daha fazla güven verdi.

“Bu rahatlama duygusunu hissettim… Bu daha çok bir tamamlanmışlık ve insanlara biraz zahmet vermeme ve onlardan kendilerini tekrar etmelerini istemek zorunda kalmama duygusuydu. Sadece normal işiten bir insan gibi etkileşime girebil iyor olmak , bunu açıklamak zor.”

 

 

Cynthia, Cochlear Baha® Sistemi kullanıcısı*

Cynthia, 4 Ekim tarihinde, bir şeylerin korkunç derecede yanlış olduğunu fark ederek uyandı. Sol kulağı artık duymuyordu. Baha Sistemini denediğinde yeniden bir tamamlanmışlık duygusu hissetti ve ameliyat olmaya karar verdi.

“Bu harika teknoloji ile hayatımı gerçekten normal bir şekilde yaşayabiliyorum ve hiçbir şekilde taviz vermek zorunda kalmıyorum.”

Referanslar

 1. Gustafsson J. BCDrive performance vs. conventional bone conduction transducer. Cochlear Bone Anchored Solutions AB, 629908, 2015.
 2. Niparko JK, Cox KM, Lustig LR. Comparison of the bone-anchored hearing aid implantable hearing device with contralateral routing of offside signal amplification in the rehabilitation of unilateral deafness. Otology & Neurotology, 2003 Jan;24(1):73 78.
 3. den Besten CA, Monksfield P, Bosman A, Skarzynski PH, Green K, Runge C, Wigren S, Blechert JI, Flynn MC, Mylanus EAM, Hol MK. Audiological and clinical outcomes of a transcutaneous bone conduction hearing implant: six month results from a multicentre study. Clin Otolaryngol. 2018 Oct 25. doi: 10.1111/coa.13248. [Baskı öncesi elektronik yayın (epub)].
 4. Wazen JJ, Spitzer JB, Ghossaini SN, Fayad JN, Niparko JK, Cox K, et al. Transcranial contralateral cochlear stimulation in un ilateral deafness. Otolaryngology Head & Neck Surgery 2003;129(3):248 54.

İşitme kaybıyla ilgili tedaviler için lütfen sağlık uzmanınızdan bilgi talep edin. Sonuçlar farklılık gösterebilir; sağlık uz man ınız sonucunuzu etkileyebilecek faktörler hakkında sizi bilgilendirecektir. Kullanım talimatlarını mutlaka okuyun. Ürünlerin tümü her ülkede mevcut olmayabilir. Ürün bilgisi iç in lütfen bölgenizdeki Cochlear temsilcisine başvurun.

*Belirtilen ifadeler bireysel görüşlerdir. Cochlear teknolojisinden faydalanıp faydalanamayacağınızı belirlemek için sağlık u zma nınıza danışın.

Cochlear, Hear now. And always, Nucleus, Kanso, Baha, Osia, elips şeklinde logo ve® veya™ sembolünü bulunduran markalar, Cochlear Limited şirketinin veya Cochlear Bone Anchored Solutions AB’nin ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır (aksi belirtilmediği sürece).

D1874595 V1 2021-08 Turkish Translation of D1870211 V1 2021-05